Staff List

Mr Nicholas Achillea Science Technician
Mr Augustine Amanor Science Teacher
Mrs Paula Anderson Administration Officer
Miss Marie Ashworth HLTA
Mrs Julie Bailey Senior Science Technician
Mrs Lucy Barr Head of Drama 
Mr Luke Bassett Site Team/Facilities Technician
Mr Niall Bassett  Site Team/Facilities Technician
Miss Hannah Blacow  Mathematics Teacher
Ms Cuca Bolanos Spanish Teacher
Miss Sarah Bolt English Teacher 
Mrs Sarah Borg Learning Support Technician/SEN Administrator
Mrs Dawn Brassett Head of Art
Ms Victoria Brooks Safeguarding Officer
Miss Nicola Brown Mathematics / Science Teacher / Head of Year 11
Mrs Teresa Butcher Office Manager
Mr Marc Carter PE Teacher
Mrs Nina Chapman Finance & Operations Director
Mrs Rae Cherry Head of Textiles
Mrs Lucy Clements Learning Support Technician
Mrs Sarah Claxton Food Teacher
Mrs Kerry Course Deputy Head of Sixth Form/RP Teacher
Mr Ben Culliton Site Team/Facilities Technician
Miss Emily Davies Spanish Teacher
Miss Liz Dent Examinations Officer
Mrs Rebecca Docker RET English Advisor
Mr Mark Doyle Geography Teacher
Mrs Kay Duffy Learning Support Technician
Miss Samantha Ellis Science Teacher 
Mrs Kezie English Head of Food 
Mrs Claire Dowsett SENDcO/Assistant Headteacher
Mr Gus Fenn Assistant Headteacher/Deputy Safeguarding Lead
Mrs Natasha Fetherstone Learning Support Technician
Mr Daniel Fish Head of Design & Technology /Head of Year 7
Mrs Natalie Goodfellow Head of PSHE/English Teacher
Mrs Sally Gander Finance Administrator
Mrs Gemma Gent Science Teacher
Mr Marc Carter PE Teacher
Mr Darren Harvey 2iC Mathematics
Mrs Claire Hobern Learning Support Technician
Mrs Natasha Hodges Cover Administrator
Mr Matthew Hogg Media Teacher
Mr David Hughes RET Science Advisor
Dr Charlie Hurdle Science Teacher
Mr Harry Ioannou Head of Business & Economics
Mrs Tanya Johnson Finance  Assistant
Mrs Tina Johnstone Medical Officer
Mr Chris Jones Head of PE
Mrs Emma Joughin PE Teacher
Mrs Laura Keel Learning Support Technician/SEN Administrator
Mrs Victoria Kitchen Mathematics Teacher
Mrs Kay Knowles Head of History
Mr Anthony Lane PE Teacher
Mr Ricky Lastauskas Site Manager
Miss Rebecca Lin Head of Mandarin
Mrs Loretta Lobo Learning Support Technician
Miss Heather Major Head of Science
Mrs Joanne Martin  Sixth Form Administrator/ Administration Assistant
Mrs Purita Martin Head of Spanish
Mrs Ruth Mazierski Learning Support Technician
Ms Emer McNeela Executive PA to Headteacher / Admissions / Appeals
Mr Argyrios Menexes Music Teacher
Mrs Joelene Moffat Mathematics Teacher
Miss Kaitlyn Morgan Science Teacher
Mrs Amanda Mullan Food Teacher
Mrs Alex Musharbash Mathematics Teacher
Mrs Lynn Noble Head of Year 11/PE / Mathematics Teacher
Miss Katie North Head of PSHEE/Careers
Mr Liam O'Leary Head of English
Mr Curtis Oliver Design & Technology Technician
Miss Kate Oliver Learning Support Technician
Miss Sarah Palmer Drama Teacher
Mr Ross Peggs Assistant Headteacher/Head of Sixth Form
Mr Scott Pethers KS3 Mathematics Co-ordinator /Head of Year 8 & 9
Mrs Stacey Pogoda Head of Computer Science 
Mrs Kate Quy Finance and HR Assistant
Mrs Jo Rigby Pastoral Support Officer
Miss Emily Risdon History Teacher
Miss Gina-Marie Romano English Teacher
Mr Peter Romhany Director of Music
Mrs Karen Saunders Administration Assistant
Ms Lara Scammell Trainee Teacher - Mathematics Department
Miss Abbie Schafer PE Teacher
Mr Andy Scott-Evans Headteacher 
Mrs Emma-Jane Sharp Deputy Headteacher
Mr Jamie Shields Assistant Headteacher - Pastoral/Safeguarding Lead
Mrs Caroline Snowsill Learning Support Technician
Mr Javier Sibaja Spanish Teacher
Mr Joseph Silver Religion and Philosophy Teacher
Mrs Lucia Simmons Cover Supervisor / Learning Mentor
Mrs Abigail Skinner Reprographics Assistant
Miss Emily Spence Finance and HR Assistant
Miss  Michaela Spoor Head of Mathematics
Mrs Harriet Stevenson  Food Technology Technician
Mrs Kellie Stone Head of Psychology/Sociology Teacher
Mrs Helen Tagg English Teacher/Head of Media
Ms Amber Tait Receptionist / Administration Assistant
Mr Brad Taylor Mathematics Teacher
Mr Richard Taylor-Smith Head of Geography
Mr Norman Thompson Business & Economics Teacher
Mrs Sally Trebess Deputy Headteacher
Mrs Natalie Turner Learning Support Technician/SEN Administrator
Miss Francesca Walker History Teacher
Mrs Gemma Walker Head of Religion and Philosophy 
Mr Kieran Walker Head of Politics/History Teacher
Mrs Sabrina Walker Head of Sociology/Psychology Teacher
Mrs Amanda Walton Spanish Teacher
Miss Chloe White English Teacher
Mrs Gemma Willard Learning Support Technician
Mrs Yanyan Zhang Mandarin Teacher